Baška grapa je ozek, ob reko Bačo stisnjen svet med Petrovim Brdom in Bačo pri Modreju. Šele na prehodu iz 19. v 20. stoletje sta se vanj s težavo zrinili cesta in Bohinjska železnica.
Vse točke ogleda se nahajajo ob državni cesti Petrovo Brdo – Bača pri Modreju; med kraji Podbrdo in Grahovo ob Bači (relacija 15 km).

1. ogled Prangarjevega mlina (3 km naprej od Podbrda)
    Lokacija: ob Ravtarskem potoku v Znojilah. Star je vsaj sto deset let, poganjala ga je turbina. Obratoval je do leta 1980. Društvo Baška dediščina skrbi zanj od leta 2006.
  2. ogled Jakove kovačije (3 km naprej od Podbrda)
    Lokacija: ob Ravtarskem potoku nasproti Prangarjevega mlina. Postavljena je bila leta 1923, mehansko kovaško kladivo (norec) se je iz nje oglašalo do leta 1978. Možnost prikaza kovanja. Društvo Baška dediščina skrbi zanjo od leta 2006.
  3. Koritnica: ogled Vetrovalne naprave predora Bukovo
    • Kamnita zgradba od leta 1914 stoji ob železniškem predoru Bukovo. V svojem drobovju skriva ogromen ventilator, ki je v času parnih lokomotiv skozi obzidano železno konstrukcijo pihal v predor zrak in odpihoval iz njega ogromne količine dima. Naprava je edina te vrste še ohranjena v Evropi.
    • možnost ogleda 20 min dokumentarnega filma »Vetrovalna (pre) tiha pričevalka odmaknjenega časa«, ki je bil posnet ob 100 obletnici izgradnje.
  4. Grahovo ob Bači: ogled Tematske poti Na svoji zemlji

Tematsko pot sestavlja sedem tematskih tabel, ki se nahajajo na Grahovem ob Bači, Koritnici (Občina Tolmin – Baška grapa), najvišja pa ob glavni cesti v Zakojco (Občina Cerkno
program ogleda:

I. A) ogled tematske sobe ter šestih odlomkov iz filma, ki jih dopolnjujejo tematske table na tematski poti ali
B) ogled filma, obisk prve, druge in sedme točke pri spomeniku filmu

II. pohod po TpNSZ : a) sprehajalna varianta b) krajša varianta – 4 ure, c) daljša varianta – 7 ur
• Promocijski material: zgibanka v slovenskem in angleškem jeziku; tematski list za otroke; razglednica, magnetek in nalepka s tematiko / prizorom iz filma;
• Za individualne obiskovalce se medijska točka o Tematski poti Na svoji zemlji in vpisna knjiga za goste poti nahajata tudi v okrepčevalnici Pri Brišarju (Grahovo ob Bači). Nasproti okrepčevalnice stojita sedma točka / tematska tabla in spomenik filmu Na svoji zemlji (postavljen leta 1975).

Lažje POHODNIŠKE POTI v upravljanju Društva Baška dediščina: Volfova pot, Bevkova pot, Geološka pot.

Dodatna ponudba:
• Podbrdo: ogled Jakovkne hiše v starem delu Podbrda
obnovljena vaška hiša, v njej je Info točka Baške grape in razstava Tolminskega muzeja; vstopnina: 1,50 EUR/odrasli, otroci 1,00 EUR/ otroci, Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

• Grahovo ob Bači: ogled ateljeja Stanke Golob
Slikarka Stanka Golob se ukvarja z raziskovanjem peščenih barv in oblik – razne vrste peska so njeno osnovno izrazno sredstvo. Ogledate si lahko predstavitev tehnike slikanja s peskom in zbirko peskov ter prodnikov iz vse Slovenije (vir: dolina-soce.com)
Info: Grahovo ob Bači 65a , SI - 5242 Grahovo ob Bači , M: 041 425 577, E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.; www.slikeizpeska.com, cenik ogleda: po dogovoru

DOSTOP:
Cestne povezave

• Iz smeri: Škofja Loka – Železniki – Petrovo Brdo – Podbrdo – Grahovo ob Bači (50 km)
  • Iz smeri: Idrija – Dolenja Trebuša – Bača pri Modreju (glej smerokaz Podbrdo) – Grahovo ob Bači

Vlak

• Nova Gorica – Most na Soči - Podmelec – Grahovo ob Bači – Hudajužna – Podbrdo – Bohinjska Bistrica – Bled - Jesenice - Ljubljana
  • Ljubljana - Jesenice – Bled- Bohinjska Bistrica - Podbrdo – Hudajužna – Grahovo ob Bači – Podmelec – Most na Soči – Nova Gorica

Avtovlak
Most na Soči – Podbrdo – Bohinjska Bistrica