Društvo Baška dediščina je objavilo koledar tradicionalnih prireditev za leto 2016

• Petek, 18. 03. 2016, Podbrdo ob 15.30

9. DELAVNICA IZDELAVE CVETNONEDELJSKIH BUTAR »Moj pusl je ta leus«
Izdelovanje cvetnonedeljskih puslov (butar) je bilo v letu 2013 vpisano v register žive kulturne dediščine Slovenije.

• Nedelja, 15. 05. 2016, Petrovo Brdo ob 15.00 uri

10. VOLFOVO SREČANJE

Prireditev poteka v spomin na domačina Janeza Volfa, duhovnika, rodoljuba in vnetega planinca. Do leta 1900 je služboval kot duhovnik, nakar so mu zaupali več odgovornih cerkvenih služb. Bil je stoli kanonik, cerkveni nadškofijski sodnik, kapitularni vikar, nadškofijski ekonom in vodja gradnje novega semenišča v Gorici. Kot vojni begunec je 10. maja leta 1917 umrl v Ljubljani, star 82 let.

• 10.6. 16 – 12.6.16

11. ODMEVI DEDIŠČINE – 110. let Bohinjske proge
»Zavedamo se, da žanjemo setev naših prednikov, zato smo vsaj del tega bogastva dolžni ohraniti našim zanamcem.« Zato vsako leto odpremo vrata naših objektov tehniške dediščine dogodkom, delavnicam,

• Nedelja, 14. 08. 2016, Stržišče

STRŽIŠKARSKI SEJEM v sodelovanju s KS Stržišče
Vsako prvo nedeljo po sv. Lovrencu (10. avgusta), po zaključenih najtežjih kmečkih opravilih, to je hribovski košnji, žetvi pšenice ter setvi repe in ajde, je bil namreč dan druženja, veselja in plesa v Stržiščah v Baški grapi. Danes se nekdanja širna polja izgubljajo v travnikih, praznik pa je vedno bolj živ.

• Nedelja, 18. 9. 2016, Hudajužna – Zakojca, start v Hudajužni ob 9.30

6. POHOD PO BEVKOVI POTI – 110. let Bohinjske proge
Ki poteka v okviru Bevkovih dnevov obeležujemo obletnico rojstva in smrti Franceta Bevka, našega literarnega velikana, na katerega smo upravičeno ponosni. Njegova delavnost, načelnost in občutek za sodelovanje so nam lahko v zgled. Prireditev je edinstvena priložnost za povezovanje različnih inštitucij ter ponudnikov, ki delujejo na področju kulture in turizma. (pohod vključen tudi v Festival pohodništva 2016 in Evropske dneve kulturne dediščine)
Sobota, 01. 10. 2016, Grahovo ob Bači ob 10.00 uri
4. POHOD PO TEMATSKI POTI NA SVOJI ZEMLJI
(v okviru Festivala pohodništva 2016 in Evropskih dnevov kulturne dediščine)
Tematska pot Na svoji zemlji (TpNSZ) povezuje dediščino filma s prostorom Baške grape, kjer je bil posnet večji del filma. Ohranja skupni spomin ustvarjalcev in domačinov na čas snemanja filma. Tematske table stojijo na točkah, kjer so bili posneti najpomembnejši prizori. Dopolnjujejo jih zgibanka, spletna stran www.tpnasvojizemlji.si in dve medijski točki na Grahovem ob Bači.

• Nedelja, 20. 11. 2016, Bača pri Podbrdu ob 14.30

10. PASLEJDN'CA – 110. let Bohinjske proge
Zadnjo nedeljo v cerkvenem koledarskem letu na Bači pri Podbrdu praznujemo vaški praznik Paslejdn'ca. Društvo v sodelovanju z Vaško skupnostjo Bača pri Podbrdu in izseljenci prizadeva, da praznik iz leta v leto bolj pridobiva nekdanjo živahno podobo. Na ta dan so namreč prihajali na obisk sorodniki, se po sv. maši zbrali pri svojcih in tisti iz oddaljenih krajev tudi prespali. Vas jih je vedno pričakala temeljito pospravljena, iz hiš je dišalo po domačih dobrotah.

• Dodatne prireditve in dogodki:

9.4.2016 – Stržišče – posvet ob praznovanju 25. obletnice snemanja dokumentarne TV oddaje Sveta noč – Slovenske jaslice
22.4.2016 – Podbrdo – predstavitev knjige »Vasi pod Ratitovcem«, avtorice Marije Gasser
Maj 2016 – strokovna ekskurzija Društva Baška dediščina
Oktober 2016 – razni manjši dogodki na Tematski poti Na svoji zemlji

• Gostovanja Društva Baška dediščina

1. 29.1.-30.1.16 – Sejem turizma v Ljubljani
2. 13.3.2016 – Festival slovenskih butaric, Budnarjeva domačija Palovče
3. Maj / april 2016 - V Železniškem muzeju v Ljubljani (datum še ni določen)
4. razna manjša gostovanja na lokalnih etnoloških prireditvah
Več informacij: DRUŠTVO BAŠKA DEDIŠČINA, STRŽIŠČE 28, 5243 PODBRDO, GSM 041 601 248, Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate., Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.